Bireylerin sağlıklarını korumak, fiziksel ve psikolojik açılardan daha sağlıklı bir yaşama ulaşmak ve fiziksel uygunluk düzeylerini geliştirmek gibi amaçlarla kişisel eğitim uygulamalarını tercih ettikleri görülmektedir. Bu kişisel eğitim uygulamalarının ardından bireylerin daha özgüvenli ve sosyal olduğu gözlemlenmiştir. Bu sayede empati ve iletişim becerileri gelişirken, dayanışma değerinin ve kurallara uyma alışkanlığının pekişmesine de katkı sağlanması mümkün olmaktadır. “Personel trainer” yani kişisel antrenör bireylerin spor yapma alışkanlığı edinmesinde önemli bir rol oynar. Eğitmenlerin sergilediği davranışlar ve sahip olduğu özellikler, bilhassa fiziksel özellikleri kişileri spor yapmaya daha çok motive etmektedir. Peki kişisel antrenör size ne gibi konularda yardımcı olabilir? Neden tek başına spor değil de kişisel eğitmen ile spor yapmak daha verimli? Bunları konuşalım.

            Kişisel antrenörler farklı özelliklere sahip kişilerle çalışabilecek niteliktedirler. Kişisel antrenörler, üyenin nelere ihtiyacı olduğunu kolayca belirlerler ve bu ihtiyaca yönelik program sunabilirler.

·       Hareketleri doğru biçimde yapmanı sağlar, seni eğitir ve sakatlıkların oluşmaması için doğru adımları takip etmeni sağlar.

·       Sana liderlik eder.

·       Süreci ve sonuçları takip edip sana en doğru yolu çizer.

·       Egzersiz yaparken daha çok motive olmanı sağlar.

·       Bilinçsizce yapılan antrenmanlar zaman kaybıdır, kişisel eğitmenin senin için en doğru antrenman programını hazırlayarak vaktini verimli geçirmeni sağlar.

·       Egzersiz programlarının yanında bu programa ve sağlık durumuna uygun beslenme programını da senin için hazırlar.

·       Kişisel antrenörler; temel insan anatomisi, fizyoloji, egzersiz psikolojisi, sağlık eğitimi ve beslenme gibi konularda bilgili ve eğitimlidir. Bu nedenle üyenin psikolojik durumunu ve sağlığını da göz önünde bulundurur.

·       Kişisel eğitmen olumlu bir rol model, destekleyici ve yardımcıdır.

·       Esneklik, vücut postürü, kas dayanıklılığı ve gücü, kalp ve ciğer dayanıklılığı gibi konularda birebir eğitim vererek fiziksel uygunluğu artırmada yardımcı olur.

·       Kilonun düşürülmesi, vücudun şekillenmesi, kasların güçlenmesi ve ideal beden kitle endeksine ulaşılabilmesi için uygun bir egzersiz programının takip edilmesinde üyelere yardımcı olur.

Kişisel eğitmenler insan bedeninde oluşabilecek rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibidirler. Bu bilgi birikiminin yanı sıra üyeleri bu konularda eğitebilirler ve aynı zamanda birlikte geçirilen zamanın kaliteli ve eğlenceli olmasını da sağlarlar. İşte bu nedenlerden dolayı kişisel eğitmen antrenmanlar sırasında vazgeçilmez yardımcımızdır, özellikle antrenman ve diyet konusunda henüz yeniysek.

Yazan Antrenör

Büşra MERT

Body Building Antrenör

Etiketler

  • #sporyum
  • #saglik
  • #beslenme
  • #fitness

Daha fazla yenilik için

Aboneler son güncellemeler hakkında bilgi alabilirler.

Sporyum Watsapp